Cel
Szkolenie obejmuje szereg ćwiczeń praktycznych z ustalania podstawy wymiaru zasiłku z wykorzystaniem kartotek płacowych. Uczestnicy otrzymają po szkoleniu plik excel zawierający rozwiązania realizowanych podczas zajęć ćwiczeń, które będą mogli wykorzystywać w swojej codziennej pracy.
Program
Wykładowca: Aldona Salamon – specjalista w zakresie płac i kadr
Program kursu (8 godzin wykładowych):
- Ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku.
- Pojęcie wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
- Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przyznawane w formie pieniężnej i niepieniężnej w podstawie wymiaru zasiłku.
- Zasady uwzględniania w podstawie wymiaru składników za okresy miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne lub inne z uwzględnieniem sytuacji, w której pracownik nie pozostawał w zatrudnieniu przez pełny uwzględniany okres.
- Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku składników w sytuacji, gdy składnik przysługuje a nie został wypłacony, gdy został wypłacony zaliczkowo, gdy został uwzględniony za okres poprzedni a pracodawca podjął decyzję o niewypłacaniu składnika.
- Podstawa wymiaru zasiłku w miesiącu przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek – ustalanie średniego wskaźnika potrąconych składek.
- Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia wypłaconego na kilku listach płac w miesiącu w którym doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek ZUS.
- Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku po zmianie wymiaru czasu pracy z uwzględnieniem przeliczania składników za okresy dłuższe niż jeden miesiąc.
- Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłków składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu i składników, których wypłaty zaprzestano.
- Wpływ czasowego zawieszenia wypłaty składnika na podstawę wymiaru zasiłku.
- Zasady uzupełniania wynagrodzenia stałego i zmiennego. Składniki podlegające uzupełnieniu i przyjmowane w kwocie faktycznie wypłaconej. Co oznacza pojęcie „premia pomniejszana proporcjonalnie”.
- Uzupełnianie wynagrodzenia za miesiąc w którym nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek.
- Wpływ zamiany składnika wynagrodzenia na inny na podstawę wymiaru zasiłku (np. zamiana składnika miesięcznego na roczny, rocznego na kwartalny itp.).
- Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku przychodu z umowy zlecenia / umowy o dzieło zawartej z pracownikiem – w przypadku umów zawieranych na kolejne okresy lub na nakładające się okresy.
- Przeliczanie podstawy wymiaru zasiłku pomimo przerwy krótszej niż miesiąc kalendarzowy.
- Minimalna podstawa wymiaru zasiłku, z uwzględnieniem sytuacji, gdy pracownik otrzymuje składnik wypłacany za okres absencji chorobowej.
- Ćwiczenia praktyczne z ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika.
- Dyskusja ze słuchaczami, pytania i odpowiedzi.
Dodatkowe informacje
Wybór formy szkolenia w chwili zapisu.
Szkolenie stacjonarne.
Cena obejmuje: udział w kursie, autorskie materiały szkoleniowe, serwis kawowy.
Zajęcia odbywać się będą w O/O SKwP w Warszawie w godzinach 9:00 – 16:00.
Przed szkoleniem otrzymają Państwo:
- dostęp do spotkania video z wykładowcą za pośrednictwem programu/aplikacji Microsoft Teams.
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.
Szkolenie trwa 8 godzin wykładowych i składa się z sesji video z wykładowcą:
- Sesja video I 9.00 – 10.30
- Sesja video II 10.45 – 12.15
- Sesja video III 12.45 – 14.15
- Sesja video IV 14.30 – 16.00
- komputer z kamerą i głośnikiem,
- stabilny dostęp do Internetu